YİYECEK, İÇECEK, ÖN BÜRO VE KONAKLAMA ALANI

Haydarpaşa Ticaret Lisesi Turizm bölümü olarak öğrenciler ile Mutfak, Servis ve Ön Büro-Kat Hizmetleri-Rezervasyon dallarında eğitim ve öğretim yapmaktayız.

Tüm Öğrenciler 9. sınıfta turizmle ilgili ortak konuları görmekte 10. sınıftan itibaren tercih yapılarak ilgi alanlarına göre 3 dala ayrılan öğrenciler 12. sınıfta sektörde beceri eğitimini tamamlayıp dalına hakim, sosyal becerileri gelişmiş, iletişim becerisine sahip bir şekilde mezun olmaktadır.

Öğrencilerimizin mesleki gelişimi sağlaması adına öğretim programları yanı sıra çeşitli etkinlik, uygulama, yarışma, gezi gözlem ve sertifika programları ile faaliyet yürütmekteyiz.

MUTFAK DALI ETKİNLİKLERİ

Restoran ve hotel mutfaklarına aşçı yetiştirmeyi hedefleyen Mutfak dalı hijyen ve sanitasyon kurallarını benimsemiş mesleğini severek yapan aşçılar yetiştirmektedir. Görülen dersler sos, yemek, salata, tatlı yapımı ile ilgili bir aşçının bilmesi gereken tüm konuları kapsamakta ve okulumuz mutfaklarında uygulamalı olarak verilmektedir.

SERVİS DALI ETKİNLİKLERİ

Restoran bar ve hoteller için servis elemanı yetiştirmeyi hedefleyen servis dalı hijyen ve sanitasyon kurallarını benimsemiş mesleğini severek yapan servis elemanı yetiştirmektedir. Görülen dersler uygulamalı olarak okulumuz restoranında yapılmakta ve bir servis elemanının bilmesi gereken bar ve masa üstü servis takımları, kuver açma, yiyecek ve içeceklerin servisi ile ilgili konuları kapsamaktadır.

ÖN BÜRO - KAT HİZMETLERİ - REZERVASYON DALI ETKİNLİKLERİ

Hoteller ve seyahat acenteleri için ön büro ve kat hizmetleri ile seyahat acentesi rezervasyon elemanı yetiştirmeyi hedefleyen dal hijyen ve sanitasyon kurallarını benimsemiş mesleğini severek yapan turizm sektörünün geniş uygulamaları için çok yönlü eleman yetiştirmektedir. Görülen dersler uygulamalı olarak okulumuz uygulama hotelinde yapılmakta ve Ön Büro - Kat Hizmetleri - Reservasyon konularında sektörün ihtiyacı olan düzeyde, konusuna hakim elemanlar yetiştirmektedir.

Whatsapp Destek Whatsapp Destek